2019-10-18 - Komentarz

Jędrzej Czerep

Pokojowa Nagroda Nobla dla premiera Etiopii

11 października Komitet Noblowski ogłosił premiera Etiopii, Abiy Ahmeda, setnym laureatem nagrody pokojowej. Wyróżnienie otrzymał w uznaniu działań na rzecz pokoju w Rogu Afryki, zwłaszcza za przełomowe pojednanie z sąsiednią Erytreą. Obecnie jednak zarówno liberalizacja wewnętrzna, jak i porozumienie z Erytreą zwolniły tempo. 

2019-10-18 - Komentarz

Sara Nowacka

Tunezja po wyborach prezydenckich i parlamentarnych

13 października w Tunezji odbyła się druga tura wyborów prezydenckich, poprzedzona wyborami parlamentarnymi (6 października). Prezydentem został Kais Said – bezpartyjny konserwatywny prawnik. Rozdrobnienie polityczne i erozja ponadpartyjnego kompromisu mogą negatywnie wpłynąć na proces demokratyzacji państwa.

2019-10-17 - Biuletyn

Rekrutacja do Studium Polityki Zagranicznej XXIV edycji

Do 31 października 2019 roku trwa rekrutacja do Studium Polityki Zagranicznej. Program rocznego Studium przygotowany jest przede wszystkim z myślą o rozwoju zawodowym pracowników administracji publicznej zajmujących się problematyką międzynarodową. Wykładowcami są wysocy urzędnicy państwowi, dyplomaci, eksperci oraz dziennikarze. Zajęcia odbywają się w cyklu weekendowym (raz w miesiącu), przez dziewięć miesięcy (łącznie 180h dydaktycznych).

2019-10-17 - Biuletyn

Paweł Markiewicz, Melchior Szczepanik

Perspektywy nowego otwarcia w relacjach Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi

Podczas wrześniowej wizyty w Brukseli sekretarz stanu USA Mike Pompeo zaproponował nowe otwarcie w relacjach USA–UE. Inicjatywa ta pokazuje, że w poszukiwaniu wsparcia w rywalizacji z Chinami i sukcesów dyplomatycznych w roku wyborczym prezydent Donald Trump dopuszcza korektę polityki wobec UE. Dla Unii to szansa na uniknięcie eskalacji sporu dotyczącego wymiany handlowej i uratowanie umowy z Iranem. Jednak rozbieżności w kwestiach gospodarczych i niechęć UE do zajmowania jednoznacznego stanowiska w sporze amerykańsko-chińskim sprawiają, że prawdopodobieństwo poprawy relacji jest umiarkowane. 

2019-10-16 - Biuletyn

Maciej Pawłowski

Socjaliści umacniają władzę w Portugalii

6 października rządząca Portugalią od 2015 r. Partia Socjalistyczna (PS) wygrała wybory, zwiększając swoją reprezentację w parlamencie. Sukces PS wynika ze skuteczności polityki ekonomicznej rządu António Costy i słabości opozycyjnej Partii Socjaldemokratycznej (PSD). PS będzie rządzić samodzielnie dzięki poparciu mniejszych partii. Polskę i Portugalię będzie łączyć wizja silnych relacji transatlantyckich i roli tradycyjnych polityk budżetowych UE. Jednak stanowiska obydwu państw pozostaną rozbieżne w zakresie polityki klimatycznej, migracyjnej i integracji ekonomicznej UE.

2019-10-16 - Komentarz

Veronika Jóźwiak

Komentarz PISM: Wybory samorządowe na Węgrzech

Wybory samorządowe 13 października przyniosły ogólnokrajowe zwycięstwo Fideszu – partii rządzącej. Jednak ich wyniki stanowią największy po 2010 r. sukces wyborczy opozycji.