2019-09-20 - Biuletyn

Patryk Kugiel

Afganistan przed wyborami prezydenckimi

Zerwanie przez USA rozmów pokojowych z talibami oznacza, że planowane na 28 września wybory prezydenckie w Afganistanie odbędą się w warunkach eskalacji wojny domowej. Najważniejszym wyzwaniem dla władz jest zapewnienie bezpieczeństwa i wiarygodności procesu wyborczego. Choć wybory niosą ryzyko pogłębienia kryzysu wewnętrznego, mogą też doprowadzić do wzmocnienia pozycji nowego prezydenta w ewentualnych negocjacjach rządu z talibami. Taka sytuacja dawałaby szansę na uruchomienie wewnątrzafgańskiego procesu pokojowego. Zachodni partnerzy mogą wspomóc ten proces, potwierdzając wsparcie dla nowych władz i nasilając presję militarną na talibów.  

2019-09-19 - Komentarz

Michał Wojnarowicz

Powyborcza sytuacja w Izraelu

Wybory do Knesetu przeprowadzone 17 września nie wyłoniły jednoznacznych zwycięzców, gdyż żaden z bloków skupionych wokół największych ugrupowań – Likudu i Niebiesko-Białych – nie uzyskał większości parlamentarnej. Kluczowe dla powstania koalicji rządowej mogą okazać się gotowość poszczególnych partii do kompromisu w celu utworzenia rządu jedności narodowej lub wewnętrzne rozłamy. 

2019-09-18 - Biuletyn

Łukasz Ogrodnik

Słowackie dążenia do lepszych stosunków z Rosją

Słowacki rząd, wbrew stanowisku prezydent Zuzany Čaputovej, kontynuuje politykę odprężenia w relacjach z Rosją. Służyła temu pierwsza wizyta premiera Słowacji Petra Pellegriniego w Moskwie i Sankt Petersburgu w czerwcu br. oraz wyrażenie gotowości do pozyskiwania gazu z Nord Stream 2, którego powstaniu słowacki rząd się dotychczas sprzeciwiał. Dla Grupy Wyszehradzkiej oznacza to pogłębienie rozłamu w postrzeganiu Rosji, dla Polski zaś – coraz widoczniejszą potrzebę poszukiwania sojuszników poza V4 w kwestii polityki wobec tego państwa.

2019-09-16 - Biuletyn

Sara Nowacka

Próby reformy polityki demograficznej Egiptu

Populacja Egiptu, najliczniejszego po Rosji sąsiada UE, wkrótce przekroczy 100 mln. W połączeniu z niesprawną gospodarką może to przyczynić się do wybuchu nowych kryzysów – na tle rosnącego bezrobocia, dostępu do wody i żywności oraz politycznych. W odpowiedzi na te wyzwania rząd, we współpracy z Unią Europejską, Stanami Zjednoczonymi i ONZ, podejmuje działania w celu zmniejszenia wskaźnika dzietności. Obniżenie tempa wzrostu populacji Egiptu pomoże ograniczyć dalszą destabilizację Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. 

2019-09-13 - Biuletyn

Paweł Markiewicz

U.S. Policy towards the UK under Trump

Prezydent Donald Trump dąży do przesunięcia równowagi w partnerstwie z Wielką Brytanią na korzyść USA, zwiększając napięcia w relacjach transatlantyckich. Popierając brytyjskich zwolenników  wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez porozumienia, opowiedział się za twardym brexitem 31 października 2019 r. Taka ingerencja w wewnętrzną debatę, publiczna krytyka brytyjskich władz oraz dyskusja na temat inwestycji w sieć 5G doprowadziły do dalszych napięć. Jeśli dojdzie do reelekcji Trumpa, asymetria w relacjach brytyjsko-amerykańskich po brexicie może się pogłębić.

2019-09-12 - Biuletyn

Michał Wojnarowicz

Izrael przed kolejnymi wyborami parlamentarnymi

Rządząca partia Likud pozostaje faworytem zaplanowanych na 17 września wyborów. Jednak jej lider – premier Benjamin Netanjahu – ma mniejsze szanse na sformowanie rządu niż po poprzednim, kwietniowym głosowaniu. Sondaże wskazują na wyrównany wynik obecnej prawicowej koalicji i ugrupowań opozycji. Jeśli żaden z bloków nie uzyska większości koalicyjnej, wyjściem z politycznego impasu może okazać się powołanie rządu jedności narodowej przez największe partie.