2019-09-03 - Biuletyn

Jolanta Szymańska

Perspektywy zróżnicowania integracji w unijnej polityce azylowej

Rozmowy na temat reformy systemu dublińskiego, określającego odpowiedzialność państw członkowskich za rozpatrzenie wniosku, znalazły się w klinczu. Dlatego Niemcy i Francja zaproponowały utworzenie mechanizmu solidarnościowego, w którym ma uczestniczyć koalicja chętnych. Tego rodzaju współpraca na rzecz relokacji migrantów uratowanych na Morzu Śródziemnym to szansa na udzielenie im pomocy oraz zażegnanie sporów między państwami członkowskimi na tym tle. Zróżnicowanie integracji w tym obszarze niesie jednak ryzyko postępującej fragmentacji strefy Schengen.

2019-09-02 - Komentarz

Daniel Szeligowski

Nowy rząd na Ukrainie

29 sierpnia br. ukraiński parlament zatwierdził skład nowego rządu. Gabinet uzyskał poparcie frakcji parlamentarnej Sługi Ludu (partii związanej z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim) oraz części deputowanych niezrzeszonych. Stabilna większość w parlamencie oraz techniczny skład nowego rządu otwierają drogę do szybkich reform na Ukrainie.

2019-09-02 - Komentarz

Lidia Gibadło

Wybory w Saksonii i Brandenburgii. Trudne zwycięstwo CDU i SPD

Wybory w Brandenburgii i Saksonii nie przyniosły zmiany wśród najsilniejszych ugrupowań w parlamentach krajowych – pozostały nimi odpowiednio SPD (26,2%) i CDU (32,1%). Obie partie odnotowały jednak spadek poparcia. Powody do zadowolenia mają AfD, obecnie druga siła polityczna w obu landtagach, oraz Zieloni, dla których rezultat głosowania jest najlepszy w historii wyborów krajowych w Brandenburgii i Saksonii. Wynik ten doprowadzi do przebudowy lokalnych koalicji rządowych, a na poziomie federalnym jest kolejnym sygnałem słabnącej pozycji dwóch największych ugrupowań niemieckiej sceny politycznej.

2019-08-30 - Biuletyn

Artur Kacprzyk, Marcin Andrzej Piotrowski

Prace USA nad pociskami krótkiego i średniego zasięgu po wyjściu z traktatu INF

Po wyjściu z traktatu INF USA planują wprowadzenie do służby pocisków bazowania lądowego o zasięgu 500–5500 km. Jeszcze w trakcie pierwszej kadencji prezydenta Trumpa możliwe jest podjęcie rozmów o ich dyslokacji z azjatyckimi i europejskimi sojusznikami. Opracowanie większości tego typu pocisków zajmie co najmniej kilka lat i już wywołuje kontrowersje, m.in. w Kongresie oraz w NATO. Rosja będzie starała się zapobiec rozmieszczeniu takiej broni, zwłaszcza w Europie, jednocześnie przedstawiając działania USA jako pretekst do dalszej rozbudowy własnego arsenału.

2019-08-30 - Biuletyn

Jędrzej Czerep

Kryzys tureckiej soft power w Afryce

Od lat 90. XX w. narzędzia soft power wspomagają gospodarczą i polityczną ekspansję Turcji na południe od Sahary. Działalność szkół i innych instytucji powiązanych z ruchem Fethullaha Gülena (Hizmet) ułatwiła wytworzenie się zorientowanych na Turcję lokalnych elit, rozpropagowała kulturę i obraz Turcji jako kraju sukcesu. Jednak zmiany w Turcji po próbie puczu w Ankarze w 2016 r. definitywnie zakończyły synergię między Hizmetem a tureckim państwem. Trwa przebudowa tureckiej soft power, której towarzyszą naciski i ingerencje w wewnętrzne sprawy afrykańskich rządów. 

2019-08-30 - Komentarz

Anna Maria Dyner

Wizyta Johna Boltona w Mińsku

29 sierpnia br. gościł w Mińsku doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA John Bolton – najwyższy rangą przedstawiciel amerykańskich władz, który odwiedził Białoruś w ciągu ostatnich 25 lat. Spotkał się z prezydentem Alaksandrem Łukaszenką oraz ministrem spraw zagranicznych Uładzimirem Makiejem. Wizyta Boltona świadczy o rosnącej roli Białorusi w polityce USA wobec Europy Wschodniej.