2019-07-03 - Komentarz

Melchior Szczepanik

Porozumienie w Radzie Europejskiej w sprawie obsady najwyższych stanowisk w UE

Po kilkudniowych negocjacjach szefowie państw i rządów zdecydowali 2 lipca, że kandydatką na stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej (KE) będzie Ursula von der Leyen, przedstawicielka chadecji i długoletnia minister w rządzie Niemiec. W ramach porozumienia ustalono również, że szefem Rady Europejskiej (RE) zostanie premier Belgii Charles Michel, wysokim przedstawicielem do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa – minister spraw zagranicznych Hiszpanii Josep Borrell, a szefem Europejskiego Banku Centralnego – Francuzka Christine Lagarde.

2019-07-03 - Komentarz

Bartłomiej Znojek

Porozumienie handlowe między UE i Mercosurem

Przedstawiciele Unii Europejskiej i Mercosuru (organizacji zrzeszającej Argentynę, Brazylię, Paragwaj i Urugwaj) zawarli 28 czerwca porozumienie w sprawie utworzenia strefy wolnego handlu. Umowa wzmacnia status UE jako promotora wolnego handlu i może jej pomóc w skuteczniejszym konkurowaniu – zwłaszcza z Chinami – w Ameryce Łacińskiej. Dla Polski oznacza nowe możliwości rozwoju współpracy gospodarczej, szczególnie z Argentyną i Brazylią, ale budzi obawy krajowej branży rolniczej.

2019-07-02 - Komentarz

Oskar Pietrewicz

Spotkanie Kim-Trump w Panmundżomie

Spotkanie Donalda Trumpa i Kim Dzong Una 30 czerwca 2019 r. w strefie zdemilitaryzowanej, w Panmundżomie było trzecią okazją do ich bezpośredniej rozmowy. Wydarzenie miało dla obu przywódców głównie wymiar wizerunkowy, ale umożliwiło wznowienie rokowań na temat denuklearyzacji i sankcji. Dla KRLD to kolejny etap przełamywania izolacji politycznej. Dla Korei Płd., której prezydent wziął udział w spotkaniu, była to szansa na odzyskanie znaczenia jako pośrednik w rozmowach USA–KRLD.

2019-07-01 - Biuletyn

Jarosław Wiśniewski, Tomasz Żornaczuk

Proces berliński a integracja europejska Bałkanów Zachodnich

Pięć lat funkcjonowania procesu berlińskiego przyczyniło się do sukcesów w niektórych obszarach współpracy pomiędzy państwami Bałkanów Zachodnich. Nie wpłynęło jednak na przyspieszenie ich integracji z UE – zasadniczego celu Unii na Bałkanach. W interesie Polski leży nie tylko zachęcanie państw członkowskich do działań na rzecz rozwoju regionu, lecz także wezwanie ich podczas lipcowego szczytu procesu berlińskiego w Poznaniu do ambitniejszego podejścia do polityki rozszerzenia.

2019-07-01 - Komentarz

Marcin Przychodniak, Marek Wąsiński

Szczyt G20 w Osace powtórką zeszłorocznego spotkania w Buenos Aires

W konkluzjach szczytu G20 w Osace 28–29 czerwca br. przywódcy przestrzegli przed możliwymi zagrożeniami dla wzrostu gospodarczego i wyrazili poparcie dla wolnego handlu oraz reformy Światowej Organizacji Handlu (WTO). Jednak najważniejszym wydarzeniem szczytu było spotkanie prezydenta USA Donalda Trumpa i przewodniczącego ChRL Xi Jinpinga. Potwierdzili oni wznowienie negocjacji umowy, która miałaby m.in. doprowadzić do zniesienia obowiązujących od roku wzajemnych ceł i w większym stopniu otworzyć chiński rynek dla firm z USA.

2019-06-28 - Biuletyn

Jakub Benedyczak

Znaczenie Czeczenii w polityce wewnętrznej i zagranicznej Rosji

Działania przywódcy Republiki Czeczenii Ramzana Kadyrowa wobec sąsiednich republik Federacji Rosyjskiej wywołują napięcia w regionie Kaukazu Północnego. Władze rosyjskie tolerują politykę Kadyrowa ze względu na istotne znaczenie Czeczenii dla rosyjskiej polityki na Bliskim Wschodzie i walki z terroryzmem. Czeczeński przywódca pozostaje lojalny wobec prezydenta FR Władimira Putina, który jest najważniejszym gwarantem jego pozycji. Jednak w dłuższej perspektywie, po odejściu Putina od władzy, republika może podjąć próbę uzyskania niepodległości.